Анкер або анкерний болт: що обрати та в якому випадку

Якщо надійність є одним з принципів вашої роботи, які ви створюєте для себе або своїх замовників, тоді ця стаття вам буде корисною.

Вам потрібно прикріпити до стіни з бетону або цегли балку, меблі, металеву або дерев’яну конструкцію, обладнання? Ви хочете бути впевнені, що плід вашої праці прослужить довгі роки і витримає необхідне навантаження? Тоді варто ретельно підійти до вибору кріплення. Неправильно обрані метизи можуть поставити під загрозу міцність кріплення, вашу репутацію, а може навіть безпеку людей!

У наш час майстри традиційно використовують дві групи кріплення предметів до поверхностей: дюбелі і анкерні болти. Принцип дії цих двох кріпильних елементів схожий, і ми розглянемо його детально на прикладі анкерного болта з гайкою.

Анкерний болт: принцип дії

Звичайний анкерний болт складається з розпирної втулки, гвинта з конічною хвостовою частиною і фланцевої гайки. Анкерний болт виготовлений зі сталі з цинковим антикорозійним покриттям жовтого або білого кольору або взагалі з нержавіючої сталі.

Як працює анкерний болт? У свердловину в бетоні або цеглі вбивається анкер, після чого гайку закручують до упору за допомогою гайкового, розпирного або гачкового ключа.

Що відбувається при затягуванні гайки? Гайка під час закручування затягує гвинт, конічна хвостова частина гвинта затискається втулкою, розтягує її і притискає до стінок отвору, тим самим надійно заклинюючи кріпильний елемент в отворі. Ця заклинена частина втулки утримує анкер в стіні, як при бічному навантаженні “на зріз”, так і при в продольному навантаженні “на вирив”. Принципи дії інших видів анкерних болтів аналогічні.

Види анкерних болтів за конструкцією та призначенням:

  • Анкерний болт з гайкою або “шестигранником”. Для кріплення конструкцій, зокрема важких, до стін, підлог і стель.
  • Анкерний болт з гачком або кільцем. Для підвішування до стелі люстр, дитячих гойдалок і спортивних снарядів.
  • Рамний дюбель. В його складі входить гвинт з різьбою і прихованою головкою, розжимна втулка і клиновидна гайка. Використовується для кріплення рамок вікон і дверей до стін прорізів.
  • Вбивний анкер. Коротка втулка з внутрішньою різьбою вбивається на рівень з поверхнею, втулка розширюється вусиком і в неї вкручується гвинт підходящої довжини. Вбивний анкер використовується для кріплення до стін і стель труб, коробів, вентиляційних каналів.
  • Анкер-клин. Для сквозного монтажу закладних під гіпсокартон, рейок і інших нерозбірних конструкцій. У свердловину через прикріплюваний елемент вставляється анкер, який спочатку вбивається молотком по головці, а потім вбивається саме клином на рівень з головкою.
  • Потолочний анкер. Складається з металевої штанги та короткої втулки. З одного кінця штанги конусоподібне розширення, з іншого – плоска частина з отвором. Штанга вбивається в підготовлену свердловину, а потім витягується за плоскою частиною. При витягуванні конусна частина штанги розтягує втулку в отворі.

Три секрети установки анкерів:

  • Секрет №1. Коли ви вбиваєте анкер з гайкою в отвір, не ударяйте безпосередньо по гайці, а використовуйте “прокладку”, наприклад, з дерева. Якщо вдарити безпосередньо по гайці, є ймовірність пошкодження різьбової частини і гайка застрягне.
  • Секрет №2. Якщо вбивний анкер повертається і витягується з отвору, візьміть шматок цинку шириною приблизно 10 мм і довжиною трохи більше самого вбивного анкера і вставте його в отвір, куди має бути встановлений анкер. Після цього вбивайте анкер, розклинюйте його і вкручуйте гвинт або штифт.
  • Секрет №3. Якщо вам потрібно організувати підвісну конструкцію на місці анкерного кріплення або встановити різьбовий штифт, ви можете просто акуратно викрутити гвинт. Розпірна втулка і розклинююча гайка при цьому залишаються в стіні, ви вкручуєте штифт підходящого діаметра на місце гвинта, закручуєте його і затягуєте гайку. Все, штифт працює.